طرح درس هفتم کتاب جامعه شناسی2
|
طرح درس روزانه | ||||||
|
طرح درس شماره 7 |
زمان : هفته سوم آذر |
رشته : علوم انسانی |
پایه : سوم |
کتاب : جامعه شناسی 2 | ||
|
عنوان درس هفتم : باز تولید هویت اجتماعی | ||||||
|
تعداد دانش آموز : 15 نفر |
زمان برای تدریس : 30 دقیقه |
آموزشگاه : چمران |
صفحه : 57-53 |
طراح:فاضلی | ||
|
آشنایی بازتولید هویت اجتماعی و نقش جامعه پذیری و کنترل اجتماعی در تداوم و تغییر هویت اجتماعی |
هدف کلی | |||||
|
1- آشنایی دانش آموزان با مفهوم جامعه پذیری 2-آشنایی دانش آموزان با مفهوم کجروی اجتماعی 3- آشنایی دانش آموزان با روش های پیشگیری و کنترل کجروی های اجتماعی 4-آشنایی دانش آموزان با مفهوم کنترل اجتماعی 5- آشنایی دانش آموزان با مفاهیم تبلیغ و اقناع و تاثیر این روش ها بر کنترل اجتماعی 6- آشنایی با تاثیر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی |
حیطه شناختی |
اهداف جزئی
| ||||
|
1- به توضیحات و مطالب مطرح شده در کلاس با دقت و علاقه گوش دهد ( دریافت کردن ) 2- به سوالات معلم و سایر دانش آموزان به طور داوطلبانه پاسخ دهد ( پاسخ دادن) 3- فعالیت ها را انجام دهد و از انجام دادن آن لذت ببرد . ( درونی کردن ) 4- در کارهای گروهی با علاقه شرکت نماید . ( سازمان دادن ) 5- تفاوت جامعه پذیری و کنترل اجتماعی را بداند ( ارزش گذاری ) 6- نسبت به امر به معروف و نهی از منکر رغبت نشان دهد ( سازمان دادن ) |
حیطه مهارتی | |||||
|
1- تونایی انجام دادن تحقیقات ساده را پیرامون درس کسب کند ( اجرای عمل با دقت ) 2- نکات مهم را از روی powerpoint فهرست برداری کند ( اجرای عمل با دقت ) 3- در قالب یک نمودار مشخص کند مسئولیت کدام مراتب امر به معروف و نهی از منکر همگانی و کدام مراتب آن وظیفه نهادهای رسمی است (هماهنگی حرکات و عادی شدن ) |
حیطه نگرشی | |||||
|
- ورود معلم به کلاس -ورود با چهره ای شاد و بانشاط -سلام و احوالپرسی - حضور و غیاب و پیگیری غیبت جلسه ی قبل و جویا شدن علت آن به منظور برقراری ارتباط عاطفی با دانش آموزان -اشاره با مناسب ها ( هفته پژوهش ) -نظارت و بررسی گزارش کار سرگروه ها -مشاهده بریده تصاویر جمع آوری شده -بررسی تکالیف درسی |
آماده سازی |
مراحل تدریس
|
|
از دانش آموزان انتظار می رود قبل از شروع درس جدید بتوانند پرسش از مفاهیم و فعالیت درس قبل را پاسخ دهند هدف از این کار اشکال احتمالی – مرور درس قبل و آماده ساختن دانش آموزان برای شروع درس جدید 1- هویت اجتماعی را با یک مثال توضیح دهید . 2- منظور از حدیث ( ما صعف بدن عما قویت علیه النیه ) از امام صادق (ع) چیست ؟ تعامل کدام یک از بخش های مختلف هویتی را نشان می دهد . 3- نگاه دنیوی جهان اجتماعی را چگونه می بینید . 4- در جهان معنوی اسلام به انسان چگونه نگریسته می شود 5- جهان اجتماعی غرب را با جهان اجتماعی اسلام با توجه به نوع نگاهی که به هویت اخلاقی و روانی دارند مقایسه کنید . 6- هویت اجتماعی شامل چگونه صفاتی است . 7- چهارنمونه از ویژگی های فردی غیرجسمانی را بنویسید ؟ |
رفتار ورودی | |
|
تلفیقی از روش های بحث گروهی – بارش مغزی – پرسش و پاسخ
|
روش تدریس | |
|
تخته – ماژیک –تصاویر کتاب –نرم افزار –تصاویر از اینترنت یا مجله |
ابزار و وسایل کمک آموزشی | |
|
بهتر است چینش کلاس به شکل U (دایره ای ) باشد تا بحث گروهی تسهیل گردد |
مدل کلاس | |
|
مسئول جلسه – معلم به عنوان مسئول جلسه وظیفه ی نظم و ترتیب و اداره ی بحث را برعهده دارد . دانش آموزان – شرکت کنندگان اصلی بحث هستند که قاعدتاً باید نسبت به موضوع مورد بحث علاقمند باشند تا بتوانند در بحث مشارکت داشته و مسئولیت قبول کنند منشی – یک نفر به عنوان منشی انتخاب می شود تا نظرات مهم و مرتبط را یادداشت کن معمولاً منشی نظرات مخالف و موافق ، پیشنهادها را یادداشت می کند . |
تدریس | |
|
بر اساس مثال کتاب که در مورد کندوی زنبور عسل مطرح شده است دانش آموزان با موضوع مورد بحث آشنا می شوند و از این طریقبحث گروهی برای آنان معنی و مفهوم تازه ای می یابد و می توانند در بحث مشارکت فعال داشته باشند و از آنان خواسته می شود نظرات خود را پیرامون این که انسان ها چگونه به موقعیت اجتماعی خود پی می برند و چگونه هویت اجتماعی خود را شکل می دهند .بیان کنند |
انتخاب موضوع |
مراحل تدریس |
|
پاسخ ها و دیدگاه های دانش آموزان به وسیله منشی نوشته می شود البته ممکن است دانش آموزان دیدگاه های متفاوتی را بیان کنند . معلم برای اینکه دانش آموزان از بحث اصلی خارج نشوند هدف های مورد نظر درس را تشریح می کند . مثلاً در این بحث گروه ها می خواهیم بدانیم نقش ما در باز تولید هویت اجتماعی چیست ؟ پاسخ ها و نظرات دانش آموزان به وسیله منشی ثبت می شود با توجه به تصویر صفحه 53 کتاب یا تصاویر موجود در powerpoint معلم از دانش آموزان می خواهد دیدگاه خود را در مورد این تصویر بیان کنند و سپس معلم بحث را جمع بندی می کند و از این روش جامعه پذیری را تعریف می کند . در مرحله دوم با طرح سئوالات جهت دار مثل این که آیا جامعه پذیری شیوه ی واحد و ثابتیدارد و همه افراد به یک اندازه جامعه پذیرمی شوند از دانش آموزان می خواهد در مورد این سوال فکر کنند و نظرات آنان توسط منشی ثبت می شود .معلم در مورد آن دسته از نظراتی که با بحث کلاس همخوانی دارد توضیحات بیشتری ارائه می دهد معلم مواردی که در کتاب درسی ذکر شده است در جریان بحث بازگو می کند و نکات مهم را از طریق نرم افزار powerpoint توضیح می دهد . بعد از این که دانش آموز با واژه ی کجروی اجتماعی آشنا شد معلم از دانش آموزان می خواهد راه های پیشگیری و کنترل کجروی های اجتماعی را که به ذهنشان می رسد بیان کنند معلم نظراتی که با بحث درس همخوانی بیشتری دارد توصیح می دهد . تا دانش آموزان با مفهوم کنترل اجتماعی آشنا شوند از تاثیر آن را بر تداوم یا تغییر هویت اجتماعی آگاهی یابند در مرحله سوم معلم با طرح سئوالی در مورد سازوکارتبلیغ ، تشویق و تنبیه از دانش آموزان می خواهد تانظرات خود را بیان کنند از این طریقآنان را با مفاهیم درس آشناکرده و با این شیوه نظرات آنان را تکمیل کرده و در خلال آن مفاهیم درس را توضیح می دهد . سپس معلم از دانش آموزان می خواهد اگر در مورد امر به معروف و نهی از منکر خاطره ای دارند بیان کنند . |
هدایت جریان آموزش | |
|
در پایان از دانش آموزان خواسته می شود که مفاهیم کلیدی – خلاصه کنید و آنچه آموختیم درس را در صفحه 57 پاسخ دهند این کار به جمع بندی مطالب مهم کتاب کمک می کند . |
نتیجه گیری | |
|
تعیین موضوع جلسه آینده - معلم از دانش آموزان می خواهد بیاندیشم صفحه 54 گفتگو کنید صفحه 55 و 56 را پاسخ داده و برای جلسه بعد بیاورند - از متن درس 5 سوال طرح کنند - بررسی تکالیف تعیین شده و پرسش درس هفتم توسط معلم |
فعالیت های تکمیلی | |
|
معلم چند سوال بر اساس هدف های رفتاری درس از دانش آموزان می پرسد ( بااستفاده از نرم افزار تمام ) 1- جامعه برای تداوم اجتماعی فرهنگ خویش به افرادی که به ارزش هایش عمل می کند ... می دهد 2- هر فرد در یک جهان ... متولد می شود که به وسیله نسل های پیشین ایجاد شده است 3- انسان ها هویت خود را از طریق ... کسب می کنند . ما در فرآیند اجتماعی مشغول شکل دادن به ... خود هستیم |
ارزیابی | |
منابع و ماخذ :
راهنمای عملی روش مشارکتی و فعال در فرآیند تدریس – منوچهر فضل خانی – تهرام 1382 کلیات روش ها و فنون تدریس – تالیف و گردآوری – امان الله صفری
از اهداف مهم برای ساخت این وبلاگ اطلاع رسانی به مردم در باره ی علوم اجتماعی و جامعه شناسی و ارتباط همکاران با یکدیگر و استفاده از علوم جدید و...